ukrexpat.com
Портал Українських Експатів

Робота та культура праці в Сінгапурі для новоприбулих

Дата публікації: 18.11.2017Теги: #Сінгапур #робота

Хоча це всього лише крихітна точка на карті світу, Сінгапур - одна з найбільш вільних економік світу і сучасне місто-держава, яке займає гідне місце на карті світової економіки. За даними IMD World Competitiveness Scoreboard 2017, Сінгапур зайняв третє місце після Гонконгу та Швейцарії.

Робота в Сінгапурі

Сінгапурська культура праці - це унікальне поєднання азіатських та західних культурних впливів. Сінгапур часто називають місцем, де схід зустрічається з заходом. Ці культурні впливи призводять до неписаних культурних правил і положень, які регулюють те, як сингапурці поводять себе на робочому місці. Нейтральний, неінтервенціоністський підхід, прийнятий урядом Сінгапуру, створює унікальну інтернаціональну атмосферу в країні, повідомляє видання www.guidemesingapore.com.

Великі європейські та американські компанії, розташовані в Сінгапурі, часто мають більш західну культуру праці, тоді як більшість місцевих органів влади та приватних компаній мають більший вплив традиційної азіатської культури на робоче середовище. На місцеві фірми переважно впливають такі культурні особливості як чітка субординація, колективізм, уникання незручних ситуацій та орієнтація на довготривалу роботу в компанії.

Сингапурці мають досить традиційний підхід до життя, відмічений повагою до представників влади та чітко окресленими соціальними ролями.

Ієрархічні відносини

Більшість місцевих фірм мають значний вплив традиційних цінностей китайців, які становлять 75,2% населення Сінгапуру. У відносинах це означає чітку субординацію, коли люди на нижчих рівнях повністю сприймають власний підпорядкований статус і поважають формальну ієрархію влади. Сінгапурці дуже рідко порушують ці правила і ніколи відкрито не обговорюють рішення своїх начальників.

З іншого боку, міжнародні компанії в Сінгапурі мають більш розмиті правила субординації. Керівники в таких компаніях, як правило, більш готові поділитися своїми повноваженнями з підлеглими у прийнятті рішень, залишають більше простору для критики та обговорення.

Колективізм

В сучасній західній культурі праці люди більше звертають увагу на особисті досягнення, незалежність та самостійність у прийнятті рішень. Індивідуальні досягнення високо цінуються, і рівень вашої зарплати напряму залежить від вашого особистого внеску в компанію. Західна культура високо цінить прогресивних та творчих людей.

Навпаки, більшість місцевих сінгапурських фірм практикують груповий центризм, тобто співпрацю всіх працівників компанії для підтримки групової гармонії. На робочому місці спільні та групові зусилля (кооперація) розглядаються як основні засоби досягнення цілей компанії (групова гармонія). Порушення цих неписаних правил компанії, такі як незгода з рішеннями групи, позиціонування індивідуальних бажань вище за потреби групи та хизування індивідуальними досягненнями, сприймаються погано, оскільки ці дії ставлять під загрозу групову гармонію. Ця колективістська культура віддає більший пріоритет спільній роботі, ніж прагненню до індивідуального визнання. Практикується розподіл обов'язків між членами групи, допомога один одному та опіка більш досвідчених працівників над менш досвідченим працівниками. Хоча молодше покоління сінгапурців виявляє більше індивідуалістичних рис, порівняно зі старшим поколінням.

Правила, правила, правила

Сінгапурська культура праці має правила, що відповідають кожній ситуації, а не абстрактним універсальним принципам. Сінгапур відомий своїми суворими правилами взагалі для всього. Більшість місцевих фірм насправді не хочуть, щоб у їхніх працівників виникало надто багато божевільних ідей та креативу, вони не хочуть фрагментації компанії через надмірний ентузіазм працівників. Вважається, що сінгапурці не здатні до інновацій, тому що їхня культура більше спонукає до виконання, аніж до творчості та змін, навіть якщо ці зміни на краще. Часто працівникам рекомендують бути "максимально творчими", однак це фактично стає неможливим через тисячі правил та обмежень.

Незважаючи на те, що концепція штучного виокремлення кількох "інноваторів" від решти населення - "виконавців", чудово працювала під час початкового розвитку Сінгапуру, місто-держава тепер починає розуміти, що для того, щоб успішно конкурувати у новій світовій економіці, вона повинна розпорошити насіння творчості та інновацій ширше серед всього населення. Зараз ряд подібних ініціатив вже реалізується на всіх рівнях, однак культура праці цілої країни не змінюється за один день, тому, швидше за все, це буде дуже повільний і поступовий процес.

"Зберегти обличчя"

"Обличчя" відіграє особливо важливу роль у багатьох азіатських культурах. Дуже багато уваги приділяється підтриманню цілісного особистого іміджу та іміджу інших людей у соціальній взаємодії. Це включає в себе весь соціум та всі соціальні групи (сім'ю, школу, сусідів, компанію, місто та країну). Якщо втрачається "обличчя" одного члена групи, то втрачається "обличчя" у всій групі, до якого він належить, тобто це вже буде груповий сором, а не особистий сором. В традиційному сінгапурському суспільстві втрата обличчя рівноцінна публічному приниженню особи та всієї групи. Збереження "обличчя" є дуже важливим в ієрархічних відносинах, це і діти, які прагнуть зберегти "обличчя" батьків, і студенти, що дбають про збереження "обличчя" вчителів, і працівники компанії, які слідкують за збереженням "обличчя" начальника та всієї компанії.

Іноземному працівнику, який щойно приїхав на роботу в Сінгапур, можна дати такі головні поради щодо збереження "обличчя":

 • Не виправляйте помилки вашого роботодавця / начальника на публіці.
 • Не піддавайте сумніву вашому роботодавцю / начальнику на публіці.
 • Не висловлюйте незгоди з діями вашого роботодавця / начальника на публіці.
 • Не заперечуйте вашому роботодавцю / начальнику відкрито. Працівники можуть публічно сказати "так", але "так" може супроводжуватись додатковими коментарями ("це може бути складно…"), що фактично буде рівноцінно відповіді "ні", але без загрози втрати "обличчя" для начальника.
 • Не вступайте у відкриту конфронтацію з вашим роботодавцем / начальством.

Коли хтось призводить до втрати "обличчя" сінгапурця, це фактично означає, що перший публічно принижує останнього. Наслідки втрати "обличчя" - важкі, це недовіра, обурення, розчарування, тощо. Найкращий підхід - це обговорювати складні питання делікатно, опосередковано та в приватному порядку. Наприклад, якщо ви хочете попросити про підвищення заробітної плати, зробіть це без загрози втрати обличчя для роботодавця. Проведіть перемовини про підвищення зарплати за зачиненими дверима. Підійдіть до свого роботодавця спокійно та з дружньою посмішкою. Як тільки він / вона видається сприйнятливим до розмови, обережно почніть говорити про вашу роботу в колективі та особистий внесок до компанії. Але не хизуйтесь своїми досягненнями. Дайте вашему роботодавцю час подумати над вашим запитом.

Робочі години

Багато компаній в Сінгапурі зараз вже працюють не 6 днів на тиждень, як це було раніше, а лише 5 днів, як і в інших розвинених країнах. Особливо це стосується міжнародних компаній та офісної роботи. Нормальний робочий час становить 40-45 годин на тиждень. Однак, залежно від робочого навантаження, ви можете працювати більше годин на тиждень. Обідня перерва триває приблизно одну годину. В деяких компаніях за понаднормовий робочий час не доплачують, тому в ваших інтересах не перепрацьовувати, якщо ви працюєте в одній з таких компаній.

У випадку, якщо за понаднормовий робочий час вам доплачують, то оплата праці за ці години буде в півтора рази вищою від базової погодинної ставки. Оплата за час роботи у вихідні та святкові дні в два з половиною рази вища за норму. Якщо ваша робота охоплюється законом про зайнятість, то працівника не можуть примушувати працювати більше 12 годин на день відповідно до Закону про зайнятість. Понаднормовий час обмежений максимум 72 годинами на місяць.

Кілька етнічних груп - кілька культур

Хоча багато молодих сінгапурців і не настільки "традиційні", як попереднє покоління, вам все ж настійно рекомендується по можливості вивчати та розуміти культуру китайців, індійців та малайців з однієї причини: більшість сінгапурців, з якими ви працюватимете, все ж зберігатимуть традиційні цінності, незалежно від того, наскільки вони можуть здаватися "прозахідними".

Китайська культура

Традиційні цінності китайців, які становлять 75,2% населення Сінгапуру, значною мірою базуються на повазі, особливо до ієрархічних відносин. Зважаючи на традиційні китайські цінності, працівники китайського походження:

 • Дотримуються субординації відповідно до віку, а не тільки посади.
 • Запитують своїх колег, на яке ім'я вони б хотіли, щоб до них звертались.

Малайська культура

Більшість малайців, які становлять 13,6% населення Сінгапуру, є мусульманами, і тому їх традиційні цінності тісно переплітаються з ісламськими цінностями. Зважаючи на традиційні малайські / ісламські цінності, такі працівники:

 • Уникають тісного контакту з протилежною статтю - абсолютно ніякого рукостискання, дружніх поцілунків і обійм з протилежноою статтю. Достатньо просто посміхнутись.
 • Моляться під час робочого дня. Зазвичай мусульманські працівники можуть молитись у спеціально відведених кімнатах в офісі. Ці щоденні молитви зазвичай відбуваються між 13:00 та 16:00. По п'ятницях чоловіки-мусульмани зазвичай витрачають більше часу на обід для відвідування парафіяльних молитв в мечеті. Бажано уникати споживання нехаляльних продуктів (їжі та напоїв) в компанії мусульманських колег.

Приємної та цікавої роботи!

Важливо дотримуватись цих неписаних формальностей (про які не йдеться в Законі про зайнятість в Сінгапурі чи вашому трудовому договорі) під час спілкування з вашими сінгапурськими колегами та роботодавцями, щоб завжди підтримувати гарні робочі відносини та зменшити культурний шок. Це лише кілька прикладів. Більше особливостей та ньюансів ви дізнаєтесь після того, як ви почнете більше спілкуватись з вашими китайськими, малайськими та індійськими колегами. Місцеві друзі чудово лікують будь-які форми культурного шоку.

Робота та культура праці в Сінгапурі для новоприбулих

Дата публікації: 18.11.2017

Хоча це всього лише крихітна точка на карті світу, Сінгапур - одна з найбільш вільних економік світу і сучасне місто-держава, яке займає гідне місце на карті світової економіки. За даними IMD World Competitiveness Scoreboard 2017, Сінгапур зайняв третє місце після Гонконгу та Швейцарії.

Робота в Сінгапурі

Сінгапурська культура праці - це унікальне поєднання азіатських та західних культурних впливів. Сінгапур часто називають місцем, де схід зустрічається з заходом. Ці культурні впливи призводять до неписаних культурних правил і положень, які регулюють те, як сингапурці поводять себе на робочому місці. Нейтральний, неінтервенціоністський підхід, прийнятий урядом Сінгапуру, створює унікальну інтернаціональну атмосферу в країні, повідомляє видання www.guidemesingapore.com.

Великі європейські та американські компанії, розташовані в Сінгапурі, часто мають більш західну культуру праці, тоді як більшість місцевих органів влади та приватних компаній мають більший вплив традиційної азіатської культури на робоче середовище. На місцеві фірми переважно впливають такі культурні особливості як чітка субординація, колективізм, уникання незручних ситуацій та орієнтація на довготривалу роботу в компанії.

Сингапурці мають досить традиційний підхід до життя, відмічений повагою до представників влади та чітко окресленими соціальними ролями.

Ієрархічні відносини

Більшість місцевих фірм мають значний вплив традиційних цінностей китайців, які становлять 75,2% населення Сінгапуру. У відносинах це означає чітку субординацію, коли люди на нижчих рівнях повністю сприймають власний підпорядкований статус і поважають формальну ієрархію влади. Сінгапурці дуже рідко порушують ці правила і ніколи відкрито не обговорюють рішення своїх начальників.

З іншого боку, міжнародні компанії в Сінгапурі мають більш розмиті правила субординації. Керівники в таких компаніях, як правило, більш готові поділитися своїми повноваженнями з підлеглими у прийнятті рішень, залишають більше простору для критики та обговорення.

Колективізм

В сучасній західній культурі праці люди більше звертають увагу на особисті досягнення, незалежність та самостійність у прийнятті рішень. Індивідуальні досягнення високо цінуються, і рівень вашої зарплати напряму залежить від вашого особистого внеску в компанію. Західна культура високо цінить прогресивних та творчих людей.

Навпаки, більшість місцевих сінгапурських фірм практикують груповий центризм, тобто співпрацю всіх працівників компанії для підтримки групової гармонії. На робочому місці спільні та групові зусилля (кооперація) розглядаються як основні засоби досягнення цілей компанії (групова гармонія). Порушення цих неписаних правил компанії, такі як незгода з рішеннями групи, позиціонування індивідуальних бажань вище за потреби групи та хизування індивідуальними досягненнями, сприймаються погано, оскільки ці дії ставлять під загрозу групову гармонію. Ця колективістська культура віддає більший пріоритет спільній роботі, ніж прагненню до індивідуального визнання. Практикується розподіл обов'язків між членами групи, допомога один одному та опіка більш досвідчених працівників над менш досвідченим працівниками. Хоча молодше покоління сінгапурців виявляє більше індивідуалістичних рис, порівняно зі старшим поколінням.

Правила, правила, правила

Сінгапурська культура праці має правила, що відповідають кожній ситуації, а не абстрактним універсальним принципам. Сінгапур відомий своїми суворими правилами взагалі для всього. Більшість місцевих фірм насправді не хочуть, щоб у їхніх працівників виникало надто багато божевільних ідей та креативу, вони не хочуть фрагментації компанії через надмірний ентузіазм працівників. Вважається, що сінгапурці не здатні до інновацій, тому що їхня культура більше спонукає до виконання, аніж до творчості та змін, навіть якщо ці зміни на краще. Часто працівникам рекомендують бути "максимально творчими", однак це фактично стає неможливим через тисячі правил та обмежень.

Незважаючи на те, що концепція штучного виокремлення кількох "інноваторів" від решти населення - "виконавців", чудово працювала під час початкового розвитку Сінгапуру, місто-держава тепер починає розуміти, що для того, щоб успішно конкурувати у новій світовій економіці, вона повинна розпорошити насіння творчості та інновацій ширше серед всього населення. Зараз ряд подібних ініціатив вже реалізується на всіх рівнях, однак культура праці цілої країни не змінюється за один день, тому, швидше за все, це буде дуже повільний і поступовий процес.

"Зберегти обличчя"

"Обличчя" відіграє особливо важливу роль у багатьох азіатських культурах. Дуже багато уваги приділяється підтриманню цілісного особистого іміджу та іміджу інших людей у соціальній взаємодії. Це включає в себе весь соціум та всі соціальні групи (сім'ю, школу, сусідів, компанію, місто та країну). Якщо втрачається "обличчя" одного члена групи, то втрачається "обличчя" у всій групі, до якого він належить, тобто це вже буде груповий сором, а не особистий сором. В традиційному сінгапурському суспільстві втрата обличчя рівноцінна публічному приниженню особи та всієї групи. Збереження "обличчя" є дуже важливим в ієрархічних відносинах, це і діти, які прагнуть зберегти "обличчя" батьків, і студенти, що дбають про збереження "обличчя" вчителів, і працівники компанії, які слідкують за збереженням "обличчя" начальника та всієї компанії.

Іноземному працівнику, який щойно приїхав на роботу в Сінгапур, можна дати такі головні поради щодо збереження "обличчя":

 • Не виправляйте помилки вашого роботодавця / начальника на публіці.
 • Не піддавайте сумніву вашому роботодавцю / начальнику на публіці.
 • Не висловлюйте незгоди з діями вашого роботодавця / начальника на публіці.
 • Не заперечуйте вашому роботодавцю / начальнику відкрито. Працівники можуть публічно сказати "так", але "так" може супроводжуватись додатковими коментарями ("це може бути складно…"), що фактично буде рівноцінно відповіді "ні", але без загрози втрати "обличчя" для начальника.
 • Не вступайте у відкриту конфронтацію з вашим роботодавцем / начальством.

Коли хтось призводить до втрати "обличчя" сінгапурця, це фактично означає, що перший публічно принижує останнього. Наслідки втрати "обличчя" - важкі, це недовіра, обурення, розчарування, тощо. Найкращий підхід - це обговорювати складні питання делікатно, опосередковано та в приватному порядку. Наприклад, якщо ви хочете попросити про підвищення заробітної плати, зробіть це без загрози втрати обличчя для роботодавця. Проведіть перемовини про підвищення зарплати за зачиненими дверима. Підійдіть до свого роботодавця спокійно та з дружньою посмішкою. Як тільки він / вона видається сприйнятливим до розмови, обережно почніть говорити про вашу роботу в колективі та особистий внесок до компанії. Але не хизуйтесь своїми досягненнями. Дайте вашему роботодавцю час подумати над вашим запитом.

Робочі години

Багато компаній в Сінгапурі зараз вже працюють не 6 днів на тиждень, як це було раніше, а лише 5 днів, як і в інших розвинених країнах. Особливо це стосується міжнародних компаній та офісної роботи. Нормальний робочий час становить 40-45 годин на тиждень. Однак, залежно від робочого навантаження, ви можете працювати більше годин на тиждень. Обідня перерва триває приблизно одну годину. В деяких компаніях за понаднормовий робочий час не доплачують, тому в ваших інтересах не перепрацьовувати, якщо ви працюєте в одній з таких компаній.

У випадку, якщо за понаднормовий робочий час вам доплачують, то оплата праці за ці години буде в півтора рази вищою від базової погодинної ставки. Оплата за час роботи у вихідні та святкові дні в два з половиною рази вища за норму. Якщо ваша робота охоплюється законом про зайнятість, то працівника не можуть примушувати працювати більше 12 годин на день відповідно до Закону про зайнятість. Понаднормовий час обмежений максимум 72 годинами на місяць.

Кілька етнічних груп - кілька культур

Хоча багато молодих сінгапурців і не настільки "традиційні", як попереднє покоління, вам все ж настійно рекомендується по можливості вивчати та розуміти культуру китайців, індійців та малайців з однієї причини: більшість сінгапурців, з якими ви працюватимете, все ж зберігатимуть традиційні цінності, незалежно від того, наскільки вони можуть здаватися "прозахідними".

Китайська культура

Традиційні цінності китайців, які становлять 75,2% населення Сінгапуру, значною мірою базуються на повазі, особливо до ієрархічних відносин. Зважаючи на традиційні китайські цінності, працівники китайського походження:

 • Дотримуються субординації відповідно до віку, а не тільки посади.
 • Запитують своїх колег, на яке ім'я вони б хотіли, щоб до них звертались.

Малайська культура

Більшість малайців, які становлять 13,6% населення Сінгапуру, є мусульманами, і тому їх традиційні цінності тісно переплітаються з ісламськими цінностями. Зважаючи на традиційні малайські / ісламські цінності, такі працівники:

 • Уникають тісного контакту з протилежною статтю - абсолютно ніякого рукостискання, дружніх поцілунків і обійм з протилежноою статтю. Достатньо просто посміхнутись.
 • Моляться під час робочого дня. Зазвичай мусульманські працівники можуть молитись у спеціально відведених кімнатах в офісі. Ці щоденні молитви зазвичай відбуваються між 13:00 та 16:00. По п'ятницях чоловіки-мусульмани зазвичай витрачають більше часу на обід для відвідування парафіяльних молитв в мечеті. Бажано уникати споживання нехаляльних продуктів (їжі та напоїв) в компанії мусульманських колег.

Приємної та цікавої роботи!

Важливо дотримуватись цих неписаних формальностей (про які не йдеться в Законі про зайнятість в Сінгапурі чи вашому трудовому договорі) під час спілкування з вашими сінгапурськими колегами та роботодавцями, щоб завжди підтримувати гарні робочі відносини та зменшити культурний шок. Це лише кілька прикладів. Більше особливостей та ньюансів ви дізнаєтесь після того, як ви почнете більше спілкуватись з вашими китайськими, малайськими та індійськими колегами. Місцеві друзі чудово лікують будь-які форми культурного шоку.